Math Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? . Asked by singaravelu 15 years ago 6/27/2010 2:13 PM Last updated by Jill W 3 years ago 6/12/2022 10:49 AM